fbpx

Główny Szlak Beskidzki

podejmij z nami wyzwanie!

.

CO TO jest główny szlak beskidzki?

Główny Szlak Beskidzki (GSB) to najdłuższy, długodystansowy, pieszy szlak górski w Polsce. Ma ponad 500 km. Szlak prowadzi od Ustronia (Beskid Śląski) do Wołosatego (Bieszczady). Lub odwrotnie, wszak wędrówkę można rozpocząć zarówno w Beskidzie Śląskim, jak i w Bieszczadach. Jak większość szlaków długodystansowych oznaczony jest kolorem czerwonym. Trasa wyznakowana została w latach 1924 – 1935. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Kazimierz Sosnowski, jeden z najbardziej znanych w Polsce propagatorów turystyki pieszej. Dlatego też dziś Główny Szlak Beskidzki nosi jego imię. Sosnowski uważał, że osią gór powinien być jeden, główny szlak, wiodący przez najciekawsze tereny i zagospodarowany tak, aby turysta mógł wędrować nim przez cały dzień, a na noc mógł z łatwością znaleźć schronie, bez konieczności schodzenia w doliny. Idee te realizuje GSB.
To szlak idealny dla wszystkich tych, którzy chcą podjąć górskie wyzwanie, sprawdzić własne siły, zobaczyć piękne panoramy, poznać ciekawe miejsca i fantastycznych ludzi. Trasa prowadzi przez niemal wszystkie grupy Beskidów — Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski, Bieszczady, a częściowo przez malownicze Pogórza. Na szlaku pokonujemy wiele szczytów, w tym najwyższy szczyt polskich Beskidów, Babią Górę (Diablak – 1 725 m n.p.m.), podziwiamy panoramy na Tatry, zaglądamy do klimatycznych schronisk, obserwujemy zmieniającą się przyrodę i górskie piętra roślinności.
Szlak przejść można podczas jednej, długiej, trwającej najczęściej od 14 do 21 dni wycieczki, lub dzieląc trasę na etapy, pokonywane w różnych odstępach czasu.

.

POKONAJ gsb Z NAMI W 2023 roku

Pomysł wspólnego wędrowania po Głównym Szlaku Beskidzkim zrodził się w głowie przewodnika beskidzkiego Łukasza Polka, który poprowadzi wszystkie etapy trasy.

Nasza propozycja to podzielenie całej trasy Głównego Szlaku Beskidzkiego na dwadzieścia wypraw. Proponujemy Wam przejście szlaku podczas trzech wycieczek dwudniowych (etapy w Beskidzie Śląskim, Beskidzie Sądeckim i Bieszczadach) oraz siedemnastu wycieczek jednodniowych, które zorganizujemy od kwietnia do listopada 2023. Tutaj znajdziesz kalendarz wszystkich wypraw, a niżej znajdują się szczegóły dotyczące najbliższych wyjazdów.

czy gsb jest dla ciebie?

Główny Szlak Beskidzki to szlak górski. Pokonanie trasy podzielonej na etapy jest łatwiejsze niż przejście szlaku w całości podczas jednej wyprawy, jednak każda z wycieczek to około 20-30 km do pokonania. Osoba podejmująca wyzwanie powinna posiadać dobrą kondycję fizyczną, nie mieć przeciwwskazań zdrowotnych do górskiego trekkingu i wysiłku fizycznego oraz mieć już za sobą pierwsze górskie wycieczki. Podczas naszych wycieczek przewodnik zadba o to, by każdy na szlaku czuł się komfortowo,  jednak to uczestnicy w pierwszej kolejności powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Choć momentami szlak może być trudny i z pewnością pojawi się zmęczenie, to przejście go będzie niezwykle satysfakcjonujące.
Aby ułatwić sobie wędrówkę, warto zadbać o dobre, górskie buty, wygodny plecak, kije trekingowe, apteczkę, pożywne, kaloryczne posiłki i odpowiednią ilość wody.

 

Najbliższe wycieczki

Etap I: Beskid Śląski

Pierwszy etap naszej wspólnej przygody to 2-dniowa wyprawa w Beskid Śląski. Pokonamy prawie 54 km i zdobędziemy takie szczyty jak m.in. Barania Góra (1220 m n.p.m). Pierwszy wyjazd będzie okazją do wspólnej integracji.

53,6 km | ↑ 2535m ↓ 2494m | 72 GOT

Etap II: Beskid Żywiecki

Podczas drugiego etapu wspólnej wędrówki rozpoczniemy odkrywanie Beskidu Żywieckiego. W ciągu jednego dnia pokonamy 28 km, idąc m.in. przez Schronisko PTTK na Rysiance (1 254 m n.p.m.) i Hale Miziową (1271 m n.p.m.).

28,2 km | ↑ 1466 m ↓ 1073 m | 38 GOT

Etap II: Beskid Żywiecki

Trzeci etap GSB to nadal Beskid Żywiecki. Tego dnia wędrować będziemy w kierunku Babiej Góry (1 725 m n.p.m), ale wędrówkę czerwonym szlakiem zakończymy tuż pod nią, w Schronisku PTTK Markowe Szczawiny (1 188 m n.p.m.) .

22,7 km | ↑ 900 m ↓ 982 m | 28 GOT

.

informacje praktyczne

Na każdą wycieczkę wyjeżdżamy autokarem z Brzeska (chętnych na wyjazd z innego miejsca prosimy o kontakt lub zaznaczenie tego w “uwagach” w formularzu. Jeśli miejscowość nie znajduje się na trasie przejazdu, ale chętnych będzie więcej, zorganizujemy połączenie antenowe.
W cenę każdego wyjazdu wliczony jest transport, ubezpieczenie NNW oraz opieka wykwalifikowanego przewodnika górskiego beskidzkiego. Podczas wycieczek 2-dniowych cena zawiera także nocleg, kolację i śniadanie.

 

odznaka

Każdy turysta, który pokona cały szlak może zdobyć odznakę PTTK.

Odznakę można zdobyć w wyniku jednorazowego przejścia całego szlaku w czasie nie dłuższym niż 21 dni lub pokonując go w odcinkach niezależnie od czasu trwania i ilości wycieczek.

Odznaka posiada cztery stopnie. Stopień brązowy za zdobycie w dowolnym czasie i podczas dowolnej liczby wycieczek minimum 200 punktów GOT PTTK, stopień srebrny za zdobycie kolejnych 200 punktów GOT PTTK na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego, stopień złoty za przejście pozostałych, dotychczas nieprzebytych części Głównego Szlaku Beskidzkiego oraz stopień diamentowy za przejście całego GSB w czasie nie dłuższym niż 21 dni.

Podczas naszych wypraw możecie więc zdobyć, aż trzy odznaki, w tym złotą.

Dołącz do grupy fb

ZAPISZ SIĘ NA WYCIECZKĘ

warunki uczestnictwa

Przed zapisaniem się na wycieczkę zapoznaj się z warunkami uczestnictwa Biura Podróży Kamrat Travel, które znajdziesz tutaj, ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które znajdują się tutaj oraz informacją o Przetwarzaniu Danych Osobowych przez Biuro Podróży Kamrat Travel.