fbpx

KRAKÓW PO KRÓLEWSKU

Kraków był stolicą polski przez kilkaset lat, a więc przez kilkaset lat mieszkali tam królowie. Zdążyli wiec pozostawić po sobie wiele pamiątek. Wszak Wawel to symbol Krakowa, a Trakt Królewski, prowadzący od Barbakanu po Zamek, to chyba najlepszy sposób na poznanie królewskiego miasta! Do tego pomniki: Jagiełły…

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE

Zbiornik wodny na rzece Dunajec powstał kilkadziesiąt lat temu, aby zmniejszyć zagrożenie powodziami. Dziś stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu. Malownicze położenie u podnóża Gorców i Pienin i piękny widok na Tatry co roku przyciąga tu rzeszę turystów. Ciągle rozwijająca…

ZIMOWY WAWEL

Kto powiedział, że zimą nie można podróżować? Można i naprawdę warto. W miastach jest wtedy mniej turystów, a śnieg sprawia, że są jeszcze piękniejsze. Warto wtedy zwiedzać wnętrza. Tej zimy zapraszamy was na Wawel. Zwiedzimy komnaty królewskie, Katedrę Wawelską i zobaczymy smoka, który nawet…

NIEPOŁOMICE

Niepołomice nazywane były Małym Wawelem. Nie bez przyczyny. Już kilka set lat temu renesansowy zamek lubiany był przez polskich królów. Przyjeżdżali tu, aby polować w pobliskiej Puszczy. Dziś zamek i miasto można zwiedzać, a w Puszczy szukać śladów zwierząt i wyjątkowych gatunków roślin oraz starych…

OJCÓW

Jeden z sześciu Parków Narodowych w Małopolsce, najmniejszy Park w Polsce, ochroną obejmuje Dolinę Prądnika, nazywaną “polską Szwajcaria” oraz Dolinę Sąspowską. Bogata fauna i flora, interesująca przeszłość archeologiczna, a przede wszystkim niesamowite formacje skalne tj. Maczuga Herkulesa czy Brama KrakowskA…

MAŁOPOLSKA JURA

Orle gniazda w Małopolsce – Szlak orlich gniazd to rozległy teren pomiędzy Krakowem a Częstochową tzw. Wyżyna Krakowsko- Częstochowska. Zamki i ich ruiny z początku drugiego tysiąclecia rozsiane na tym terenie noszą nazwę Orle Gniazda i stanowią kolebkę naszej kultury. Najlepiej zachowanym obiektem jest zamek…

REUGULICE - ZAMEK LIPOWIEC

Rowery na torach? Dlaczego nie! Dla dzieci będzie to niezapomniana przygoda a przy tym zobaczą najpiękniejsze krajobrazy Zachodniej Małopolski. Drezynami zagospodarowano nieużywaną już, historyczną trasę ważnej niegdyś linii kolejowej nr 103. Po 11-km przejażdżce proponujemy udział w warsztatach geologicznych…

EKO SZYMBARK

Mała, ale jakże barwna miejscowość w powiecie gorlickim. Znaleźć tu można renesansowy dwór obronny będący dawną siedzibą rodu Gładyszów, Skansen Wsi Pogórzańskiej ukazujący życie jednej z grup etnicznych zamieszkujących niegdyś te tereny, czy modrzewiowy Kościółek Św. Wojciecha – legenda głosi, że w drodze…

SUCHA BESKIDZKA I BABIOGÓRSKI PN

Twardowski w Suchej Beskidzkiej spotkał diabła, bo zaczął zwiedzanie od Karczmy. My proponujemy zacząć od renesansowego zamku, uroczego, rynku i ścieżki przyrodniczej, aby zakosztować uroków tego małego miasteczka. Potem odważny będą mogli spróbować wejść do Karczmy. Jeśli przetrwają, mogą ruszyć dalej! Miasto…

LEKCJA CHEMII - NOWY WIŚNICZ

Zamek w Nowym Wiśniczu to jeden z lepiej zachowanych zamków w Małopolsce. Muzeum w dawnej Rezydencji Lubomirskich szybko się rozwija. Poza zwiedzaniem pięknych wnętrz i galerii proponuje coraz to ciekawsze atrakcje. Podczas zwiedzania wcielimy się w skórę nietoperza i odbędziemy lot po zamku. Dzieci będą mogły…

LEKCJA HISTORII - SZYMBARK

Wizyta w Szymbarku będzie powrotem do naszych korzeni. Dowiemy się, jak żyli ludzie w pogórzańskiej wiosce 100 lat temu, czym się trudnili, jakich narzędzi używali do codziennej pracy. Czeka na nas także połączenie lekcji historii i plastyki w Kasztelu, podczas warsztatów dowiemy się wszystkiego o symbolach narodowych, a także herbie…

PODKARPACIE

ŁAŃCUT - MARKOWA - BIECZ

Podkarpacie kojarzy się głównie z Soliną i Bieszczadami. My chcemy pokazać coś innego — najpiękniejszy zamek tej części Polski. Siedziba Lubomirskich swoim wyglądem może konkurować z pięknymi bieszczadzkimi widokami, ale zachwyca także wewnątrz. Podczas zwiedzania zobaczymy największe skarby kolekcjonowane…

ŚLĄSK

PEREŁKI JURY

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najstarszych, niegórskich szlaków turystycznych w Polsce. Przebiega przez najciekawsze i najpiękniejsze miejsca Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jego obiekty — warownie, nazwane Orlimi Gniazdami, budowane były wzdłuż granicy Polski przez Piastów. Orle Gniazda były warowniami, które miały bronić…